پیغام خطا

Strict warning: mktime(): You should be using the time() function instead در calendar_systems_add_js_date_picker() (خط 824 در /home/photosar/domains/photo-sardar.ir/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).

مصاحبه با سید قاسم ناظمی ، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

1_ آیا سر در هایی که با کتیبه ها و تذکره ها منقش شده  بر روی روحیه افراد و سبک زندگی شان  تاثیر می گذارد؟

معماری شهری یکی از تظاهرات بیرونی ملتهاست شهری که  جعرافیای آن محصور در درخت و دریا است ، با شهری که در کویر واقع شده مظاهر متفاوتی دارد . این قاعده در فرهنگ اقوام نیز مشاهده می شود زمانی که وارد یک شهر اسلامی می شوید دربدو ورود با مظاهر و نماد های مسلمانان برخورد می کنید کما اینکه در شهر های مسیحیان مظاهر خودشان دیده می شود. کشور مان میراث دیرینه ای در حوزه های تاریخ و فرهنگ و تمدن دارد و مظاهر آن در معماری و زندگی ریشه کرده و نهادینه شده و بدون بخشنامه ای معماران مان سر در منازل را با آیات الهی مزین می کنند حتی اشکوب های نصب شده بر روی درها برای زنان و مردان متفاوت است که نشان از سبک زندگی ایرانی اسلامی دارد  . پس بخشی از این فرهنگ در حوزه معماری است یکی از جلوه هایی که در گام نخست با آن مواجه می شویم در و سردر است. شما چه در فضاهای عمومی چه فضاهایی خصوصی با دری مواجه هستید که از آن در به فضای بزرگتر و امن تر وارد می شوید. کتیبه نوشته ها و نقش و نگار ها در طول قرن ها سر در منازل و حجره ها اجرا شده که اگر از آنها صیانت نشود کم کم ازیادها فراموش شده و نادیده گرفته می شوند. البته من منکر الزامات زندگی مدرن نیستم ولی باید معماران جوان با فرهنگ و تمدن کشورمان آشنا شوند.

2- ماحصل کارها در مکتوبی ماندگار خواهد شد. این مکتوب چه میزان می تواند برای دیگران الگو باشد؟

به تازگی نوعی معماری رومی در معماری ما رسوخ کرده. معماری امروز ما تا زمانی که مدارک و تجارب کهن و در دسترس نداشته باشد، راحت ترین راه را که همانا دسترسی به منابع غربی است، در معماری انتخاب کرده و اجرا می کند.یکی از راههایی که می تواند به فرهنگ مناسب و بومی ما کمک کند این است که تجربیات گذشتگان را جمع آوری کرده، و کمتر ین کاری که این جشنواره می تواند انجام دهد ثبت و ضبط تاریخ معماری است که این اتفاق ارزشمندی در قالب عکاسی می باشد. در این جشنواره لازم است تا در حد امکان آثار را جمع آوری و مکتوب نماید . 

3- از معبری رد می شوید جمله "ادخلو ها فی سلام" سر در خانه ای می بینید چه احساسی دارید؟

برعکس این هم است. نمای دری که فضای معماری آن خیلی مدرن است چه احساسی به شما می دهد؟ پیام های مختلفی را به شما می دهد. زمانی که سر در مسجدی را می بینید غیر از تاثیر روانی، در معرض یک محیط دینی قرار گرفته اید نوع هندسی و الفاظ دینی شما را تحت تاثیر قرار می دهند. وقتی امروزه در شهری بزرگ، با ساختمان های مکعب شکل روبرو می شوید دوست دارید ساعت ها این سردرها را ببینید و آرامش جا گذاشته را می خواهد دوباره برگردانید. زندگی آپارتما نشینی فضایی بدون تامل و لطافت دارد و از هر زاویه ای خستگی را به شما القاء می کند و شهر به عنوان مسافر خانه تلقی می شود که شب را در جایی که سقف دارد و سرما و گرما احساس نمی کنید، سپری کنید. لازمه آن اینست که از این میراث صیانت شوند و تبدیل به منابع قابل دسترس شوند. معمار جوانی که سفارش ساخت یک بنا را دریافت می کند، در کنار طراحی های مدرن می تواند طراحی های سنتی را هم در نماها استفاده کند که اجتهاد امروزی را می طلبد و به نظر می آید هنوز از گوشه گوشه کشور جمع آوری نشده ، و البته عکاسی هم می تواند ضبط و ثبت کند به عنوان مثال معماری شهر یزد و بازار تبریز بستر ارزشمندی را به جامعه هنری عرضه می کند.

4- در راستای احیائ سنت حسنه معماری ایرانی اسلامی چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

در این جشنواره نباید به خط پایان برسیم. بر اساس رویکردهایی که در جشنواره متصور بوده پس از ارزیابی اثار رسیده ، این آثار می تواند برای رسیدن به سبک زندگی ایرانی- اسلامی موثر باشند که بعضاً مورد غفلت قرار گرفته اند. برگزار کنندگان، پیش از آنکه به فکر نتایج باشند، باید موضوع جشنواره را طوری طراحی کنند که مورد توجه هنرمندان قرار گیرد. اینطور نیست که توقع داشته باشیم با اولین دوره از برگزاری این جشنواره بتوانیم آنرا به موضوع روز تبدیل کنیم. جشنواره رواق منظر مورد توجه حوزه هایی است که می توانند در این جریان تاثیر گذار باشند، که البته قدمهای موثری برداشته شده است .

5- آیا انتقادی به جشنواره رواق منظر دارید ؟

انتقادی ندارم، کسی می تواند انتقاد کند که اشراف جامع تری به موضوع داشته باشد. باید بپذیریم که حوزه رسانه ای در جشنواره باید خیلی جدی گرفته شود تا حدی که مخاطبان بیش از 50% اهداف و برنامه ها با خبر باشند.همچنین با همکاری و مشارکت دوستان در مدیریت حوزه تجسمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محصولات در مراکز مختلف از جمله دانشگاه های هنر و معماری به نمایش گذاشته شود تا اساتید و دانشجویان بتوانند بهره ببرند. امیدواریم این گونه جشنواره ها به صورت دوسالانه و یا سه سالانه استمرار پیدا کند ،زیرا می توانند گنجینه ای از عکس های معماری مناسب را ثبت و ضبط کنند. در پایان برای دوستانی که خوش ذوقی کردند این جشنواره را برگزار کردند آرزوی موفقیت دارم.

دسته بندی: 

افزودن یک دیدگاه جدید

Generator : Ali