پیغام خطا

Strict warning: mktime(): You should be using the time() function instead در calendar_systems_add_js_date_picker() (خط 824 در /home/photosar/domains/photo-sardar.ir/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).

مصاحبه با محمدعلی قندهاری نیا، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

-1 آیا کتیبه ها بر روی روحیه افراد و سبک زندگی تاثیر گذارند؟

سنت کتیبه نویسی در ایران، یک سنت معنا داری از روحیه ایرانیان است که حاصل باورها و اعتقادات ایرانی و اسلامی آنان می باشد. باورهایی نظیر وجود نیروهای غیبی خیر و شر که همیشه هستند و برای در امان ماندن از فساد و هرگونه پلشتی از نیروهای شر به نوشتن و استفاده از حرز مدد می جستند. کتیبه نیز می تواند حاکی از چنین باوری بر سردر منازل که جهت دور ماندن از چشم زخم سفارش شده و یا آیه شریفه » ان یکاد « باشد مثلاً نصب آیه شریفه که از آن به عنوان کلید فتح یاد می شود و هرکاری را بدون آن ابتر و ناقص می دانند. » بسم ا... الرحمن الرحیم « بنابراین کتیبه ها بدون شک برداشتی از روحیات و سبک زندگی افراد است که می تواند برآنها تأثیر گذار باشد به شرط آنکه معنا داری خود را حفظ کند و این در کنار چیزهای دیگر معنا می گیرد.

2 - چقدر سردرهای مذهبی به ارتباط افراد با حق تعالی یا درونشان کمک می کند؟

در دین مبین اسلام به تذکر و یادآوری توصیه شده است و می فرماید: فاذکر فان الذکری تنفع المؤمنین؛ همانا تذکر دادن و هرگونه یادآوری خیر به مومنین نفع می رساند بنابراین نوشته های سردرها می تواند به عنوان تذکر حائز اهمیت باشد و هر لحظه معتقدات افراد را یادآوری نماید.

-3 نقش زیبایی بصری در شهرسازی و فضای شهری در مأموریت شهرداری و سازمان در رابطه با سردرهای ایرانی اسلامی چه میزان است. و سردرها کمک به زیبا سازی شهر می کنند؟

زیبایی، مفهومی ارزشمند است که مصادیقش در جوامع و زمان های مختلف، متفاوت است. بنابراین می بایست زیبایی را تعریف نماییم . در حقیقت زیبایی اصیل نسبت عمیقی با فرهنگ دارد. زیبایی تا آنجا که به تشریفات و تزئینات بدل نشده پسندیده است چرا که تزئینات با طبقات افراد نسبت دارد در حالی که زیبایی طبقات را از میان می برد. با این تعریف بدون شک نصب کتیبه های مذهبی در شهر با لحاظ فاکتورهای دیگر اعتقادی اعم از سادگی و فرهنگ سازی در این حوزه به زیباسازی شهری کمک شایانی می نماید و سازمان فرهنگی هنری با برگزاری جشنواره هایی از این دست و بهره جستن از دیگر قالب های فرهنگی در این حوزه نقش آفرینی می کند. برگزاری این گونه جشنواره ها در گام اول بر روی عموم مردم شاید اثر گذار نباشد اما جلب توجه خواص، گروه های مرجع و هنرمندان می تواند اثر عمیق تر و بلند مدت تری روی مردم بگذارد.

4و 5 چه تعداد نمادهای غربی – رومی در سردرهای شهری می بینیم و این با اصل و اصالت دینی، مذهبی ما منافات ندارد؟ و به اختصار در خصوص نمادهای رومی که چند صباحی است در معماری ساختمان ها و ابنیه باب شده است نظرتان چیست؟

نماد های غربی – رومی در سردرهای شهری بدون شک با اصالت دینی و مذهبی ما منافات دارد اما این بدان معنی نیست که استفاده از این نمادها مساوی غربی شدن محض ماست بلکه در وهله اول نشان از بی هویتی یک جامعه دارد و به خود معنای طبقاتی – تشریفاتی می گیرد چرا که در حال حاضر افراد کم تر بر کیفیت زندگی و رفع نیازها و اقتضائات خود توجه می کنند بلکه به کلاس و طبقه ای که افراد را درآن می نشاند اهمیت می دهند و همین می تواند سردرگمی و بی هویتی را آشکار نماید. سردرگمی که بیشتر از غفلت به وجود می آید.

-6 چه حسی به شما دست می دهد. » الهی به امید تو « روی سردرب خانه ها مشاهده می کنید؟

احساس می کنم اهالی این خانه حالشان خوب است. اهل توکل اند. اهل رزق حلالند. اهل خانواده اند. اهل زد و بند نیستند. اهل خیانت نیستند.

-7 ماحصل کارها در مکتوبی ماندگار خواهد شد آیا به نظر شما ماندگاری این مکتوب چه میزان می تواند برای دیگران الگو باشد؟

بسیار خوب و ارزشمند است. البته علاوه بر این محصول مکتوب با توجه به فضای گسترده دنیای مجازی، امیدوارم برش ها و بخش هایی از کار در آن فضا هم به اشتراک گذاشته شود.

-8 انتقاد به جشنواره : در خصوص زمان، نحوه اجرا، و داوران اگر است بفرمایید

از حُسن سلیقه همکاران خوبم در مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 به ویژه فرهنگسرای شفق در انتخاب موضوع و برگزاری این جشنواره و همچنین انتخاب داوران و کار میان بخشی گسترده ای که صورت گرفته تشکر می کنم و امیدوارم این کار در این دوره و دوره های بعد به یک حرکت جدی و جریان ساز تبدیل شود.

دسته بندی: 

افزودن یک دیدگاه جدید

Generator : Ali